08 January 2012

Уште 7 идеи кои никогаш нема да успеат во Македонија

 
Пред некое време објавив статија за 6 идеи кои нема да профункционираат во Македонија, барем нема во догледно време.
Колку само не бев во право. Има толку многу работи што нема да успеат на нашиве простори колку што има рекетари У.М.С. на В.М.Р.О О.К. К.Вода.

Или колку што има нинџи во Тетово
Во продолжение уште 7 работи кои тешко дека ќе профункционираат во Македонија:


7. Изнајми алат

Иако звучи како веб страна каде што можете да изнајмите машки стриптизети за вашата девојачка вече, сепак (Rent-a-Tool) е многу легитимна идеја. Иако секој семејство треба да поседува чекан, шрафцигер, цвик цангла или кутлача, сепак не е практично по дома да имаш швајц апарат или сечач за бетон.

Колку пати сте се нашле во ситуација да ви треба пневматска дупчалка или цицки.
Замислете ја можност да можете да изнајмите токмак секој пат кога комшијата ќе влезе во вашиот двор со неговите градежни зафати или пак тапкач на земја кога ќе украдете доволно коцки од тротоарите за да си го поплочите дворчето.
Ако на некој му се допадне идејава и сака да отвори бизнис базиран на изнајмување алат се надевам е доволно паметен да не ги издава само со лична карта, бидејќи папала маца ако на некој му се засфиѓа бормашината. 

6. Полиса на враќање

Во западните земји обично постои полиса каде што најголемиот дел од купената роба/стока можеш да ја вратиш со изговор дека не ти се бендисала. Можеш да вратиш шифоњер бидејќи не се уклапал со иконата од Црн Исус на твојот ѕид или да вратиш вибратор бидејќи не се уклапал во тебе.
Не сум пробал да вратам производ откако вработената во Стружанка ме погледна како манијак кога и реков дека сакам да ги вратам гаќите бидејќи после првото перење на 95° (почетен курс по перење, напреден курс по пеглање) ми се направија танга, ама претпоставувам речиси сите дуќани имаат рачно напишан знак "Купената роба не се враќа или заменува".
Освен ако нема голем технички квар,

Еден мртов пиксел господине? Вратете се кога ќе имате барем десет!
најверојатно нема да си ги добиете парите назад и тоа со право. Ако на Македончето му дадеш до знаење дека речиси се може да врати ќе се случи следното:
  • Имам слава - ќе земам голема маса, па ќе ја вратам
  • Ми доаѓа шефот на вечера - ќе земам есцајг па ќе го вратам
  • Телекабел го зголемија лимитот на 100GB - ќе земам плазма телевизор да гледам Gossip Girl на HD, па ќе го вратам.
5. Електронски ___________

Празното место може да се однесува на индекс,здравствена легитимација,уплатница итн. Не е толку важно што ќе биде именката колку што е важно колкав страв влева придавката електронски. Да, знам дека се што набројав погоре реално постои и се употребува, меѓутоа освен ако не е наложено и постојат соодветни санкции за неупотреба, мнозинството никогаш нема да прифати технолошки напредок.

Ако немам црно на бело, како ќе докажам дека сум ја платил сметката
Завршив на Факултетот за електротехника и ИНФОРМАЦИСКИ технологии каде што за пола од предметите се објавува резултати на огласна табла. Кафиќ во Визбегово има Т-Мобиле жешка точка (?!), институтот за Телекомуникации што 20 години соработува со оператори нема факинг бесплатен интернет. Тревник во Аеродром има коњ.
Знам дека со време ќе си се сменат работите, ама поради технофобијата што ја има СФРЈ генерацијата ќе ми се потрошат батериите на токенот од НЛБ ТБ пред да можам електронски да платам таксена маркица без да ме гледаат како да правам вештерство на шалтер.

4. Грижа за долгогодишни корисници

Ако останеш верен на некоја компанија во Македонија повеќе од 4 години претпоставуваат дека си легнал на брашно и не мора многу да се замараат со тебе. Сите реклами на операторите се базираат на префрли се на Т-Мобиле/Вип/Близу/... и добиј Х бесплатни минути/поволности/скајп секс со операторките.
Користам Мобимак/Т-Мобиле 11 години. За тие години сум собрал доволно поени во нивниот клуб за да добијам детски чадор

А јас цел живот се мачам со ранци со една прерамка
Иако е убава пажња, не ми е до поклончињата, многу е поважен принципот. Откако 3 месеци физички не бев присутен во земјава за да си ја платам сметката (пред да има е-сметка) и откако фино/лепо си го платив заостанатиот долг + камата, морав да поминам низ бирократски пекол за да ми го реактивираат бројот. Знам дека е таков системот и во совршен свет сите корисници треба да добиваат ист третман, ама не можеш човек што 9 години без исклучок редовно плаќал сметка да го ставиш во ист кош со средношколец кој заборавил дека 100 денари кредит му купуваат само недела дена користење на број.
Според оваа логика треба секои три месеци да менувам телефонски/кабелски/интернет оператор за да можам да добијам бесплатни минути/дигитален приемник/трансфер што не е факинг 15 GB во 2012 година.

3. Рециклирање

Ништо не говори повеќе за еколошката свест на еден народ отколку ставот кој го имаат за рециклирањето. Иако би било совршено да користиме материјали за кои не е потребно миљарда години да се распаднат, до тогаш е паметно да се обидеме да минимизираме штета.

За среќа силиконот никогаш нема да се распадне

Во (делови од) Канада можеш да кажеш дека практикуваш секс исклучиво со кози и да те прифатат бидејќи се ултра либерални (16 години по ред градоначалниците на Торонто учествувале на геј парада, далеко е запад), меѓутоа не ако комшијата те види како ставаш отпад во сината канта кој очигледно е наменет за црвената тогаш најверојатно си терорист.
Во Германија имаат "шишомати" каде што ги ставаш шишињата, а за возврат добиваш ситни пари или ваучери кои можеш да ги искористиш во маркетот каде што е поставен.
Ние имаме кошеви во кои освен пар семејства и еколошко освестени твитераши никој не фрла шишиња. Не само што не се практикува туку и не се препорачува. Ако те види другар како селектираш отпад ќе претпостави дека си педер и/или предавник (Г.Делчев не селектирал отпад).

2. Банкомат што лапа пари

Мора некако подобро да ги избирам насловиве. Ова ми звучи како нешто што осмооделенец би правел за Нова Година.

7те коментари се за печатната грешка
Нешто што најмногу ме фура е чекање во ред. Затоа никогаш не одам во Сектор, а избегнувам да одам во банка особено за тривијални работи како ставање пари што вујна тѝ ти ги дала да го почастиш девојчето што го немаш на сметка. Бидејќи очигледно живееме на Див Запад, нашите банки повеќе се заинтересирани за имплементација на сложен систем од врати и копчиња за заробување на пензионери отколку за нешто што значително ќе им ја олесни работата на службениците бидејќи сите депозити ќе можат да се прават преку банкомат. Со тоа практикантите од економски факултет ќе можат да се фокусираат на многу поважни работи како објаснување на клиентите што значи ЕМБГ на ПП 50 образец.

1. Топла вода

Да добивав денар секој пат кога ќе ми случеше следното сценарио:
 Таа: "Медо, дојди одма кај мене дома попалена сум како курва за внимание кога ќе добие лајк"
 Јас: "Доаѓам за 2 саати цуци, само да ми се стопли бојлерот!"
до сега немаше воопшто да бидам побогат, ама сфаќате што сакам да кажам.

Сакам да кажам дека хуморот не ми помогнал да фатам женска.
Колку пати сте задоцниле на состанок (или Дота) бидејќи некој од вашето семејство ја потрошил целата вода и девојката (или другарите) се налутила бидејќи си неодговорен (немало кој да го игра Рикимаруто).
Во земји каде што има гасификација нема бојлер туку посебен уред кој ад хок ти ја грее водата, во земји каде што нема има протечен бојлер, додека во максимално истрипани земји (Турција) имаш факинг плинска боца во купатило која директно ја грее водата во цевката (грубо речено). Попрво Вардар ќе освои Лига на Шампиони пред секое семејство во Македонија да има константна топла вода и тоа од следниве причини:
  • За разлика од први места на фестивали, бојлери не се купуваат толку често
  • На протечните бојлери се гледа со недоверба според оваа зачудувачки техничка тема на Фемина форумот
  • Пола од народот попрво не би се бањал отколку да се бања со вклучен бојлер
  • Татко ми би ме пријавил во Бардовци за самоубиствени тенденции ако му кажам дека има плинска боца во бањата.
Артистички опис на судир на две возила со плински уред
Иако е возможно, сепак кога последен пат сте слушнале дека некој умрел бидејќи го оставил бојлерот вклучен или дека настанала масовна ексползија при судир на таксисти кои возат на плин?

Авторот не превзема никаква одговорност ако сакате да ја предизвикате судбината и да се бањате со вклучен бојлер.
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff